Раціон людини повинен містити все необхідне для підтримки повноцінної життєдіяльності. Однак іноді їжа не може забезпечити повністю потреби у корисних речовинах. В таких випадках доцільним може бути прийом біодобавок, які містять різноманітні біологічно активні компоненти.
Біодобавки: види та призначення
Біологічні добавки (БАДи) — це спеціальні засоби, які є концентрованим джерелом корисних речовин. Вони не належать до лікувальних препаратів, але мають позитивний вплив на здоров’я та здатні покращувати певні функції організму.
Найпоширенішими видами біодобавок є:
- вітамінно-мінеральні комплекси;
- амінокислоти;
- пребіотики та пробіотики;
- рослинні екстракти та олії;
- Омега-3 та жирні кислоти.
Комплекси мінералів та вітамінів призначені для поповнення дефіциту корисних речовин в організмі. Вони містять всі групи вітамінів та найбільш необхідні мікроелементи: кальцій, магній, залізо, селен, цинк, йод тощо.
Амінокислотні добавки — це продукти, у склад яких входять окремі амінокислоти або їх комбінації. Вживання цього різновиду БАДів дозволяє не лише зміцнити здоров’я загалом, а й пришвидшує відновлення після великих фізичних навантажень, сприяє нарощуванню м’язів та підвищенню фізичної витривалості.
Самопочуття людини та її імунітет значною мірою залежать від правильної роботи кишківника. Позитивний вплив на його мікрофлору має вживання пробіотиків. Це корисні живі мікроорганізми, найчастіше бактерії або гриби. Для того, щоб їх кількість залишалася стабільною, бажано також вживати пребіотики, які сприяють правильному функціонуванню пробіотиків.
Рослинні екстракти та олії містять значну кількість натуральних корисних речовин. Залежно від конкретного виду вони позитивно впливають на стан певних органів та систем. Також ці біодобавки можуть мати заспокійливу, тонізуючу чи імуномодулюючу дію.
Ще одним важливим компонентом, від якого залежить здоров’я людини, є поліненасичені жирні кислоти, зокрема, Омега-3. Вони здатні покращувати роботу нервової та серцево-судинної систем, чинити протизапальну дію, активізувати імунітет.
Регулярне вживання біодобавок потребує консультації з лікарем для уникнення можливих побічних дій.
Головні правила застосування біодобавок
Біодобавки не є медичними засобами і продаються без рецепта. Однак їх прийом вимагає дотримання певних рекомендацій:
- не можна перевищувати рекомендовану дозу — надлишок вітамінів чи інших речовин може бути небезпечним та викликати побічні ефекти;
- обов’язково порадьтеся з лікарем, якщо маєте хронічні захворювання, вагітність або плануєте давати БАДи дітям;
- зверніть увагу на правильний час прийому, наприклад, водорозчинні вітаміни слід пити вранці, жиророзчинні — під час їжі з обов’язковим додаванням олії;
- не змішуйте несумісні добавки, наприклад, магній та цинк, кальцій і залізо, їх прийом потрібно розмежувати у часі;
- пам’ятайте, що біологічно активні речовини є лише доповненням раціону, вони не можуть повністю замінити поживні речовини, які надходять з їжею;
- не перевищуйте тривалість курсу, рекомендовану в інструкції або призначену лікарем.
Вживати можна лише сертифіковані біодобавки від перевірених виробників. Щоб не натрапити на підробку чи неякісну продукцію бажано купувати засоби у спеціалізованих магазинах. Широкий асортимент біодобавок високої якості пропонує компанія Sport Nutrition. За необхідності наші фахівці нададуть вам консультацію і допоможуть підібрати потрібний продукт.